مقالات عمومی

پرواز ۱۷ روزه یک هواپیمای بدون سرنشین با انرژی خورشیدی!

هواپیمای بدون سرنشین

هواپیمای Zephyr S متعلق به شرکت ایرباس که به عنوان یک پهپاد و یا یک شبه‌ماهواره نیز توصیف شده است با انرژی خورشیدی کار می‌کند و قادر است ماه‌ها در لایه استراتوسفر زمین باقی بماند؛ هم‌اکنون این هواپیما ۱۷ روز است که بدون توقف در حال پرواز است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ هواپیمای Zephyr S متعلق به شرکت ایرباس که به عنوان یک پهپاد یا یک شبه‌ماهواره نیز توصیف شده است، در ماه ژوئن از میدان آزمایشی یوما ارتش آمریکا در آریزونا به پرواز درآمد.

این هواپیما برای ماندن در هوا برای مدت طولانی ساخته شده است و به آن اجازه می‌دهد تا به عنوان یک سکوی حسگر برای ارتش این کشور عمل کند.

شرکت ایرباس مدتی است که پروازهای آزمایشی Zephyr S را بر فراز مناطق مختلف انجام می‌دهد اما طبق داده‌های ردیابی پرواز، این پهپاد آخرین پروازهای خود را به سمت جنوب شرقی نزدیک مرز آریزونا و جنوب غربی به سمت خلیج مکزیک انجام داده است.

زمانی که Zephyr S برای نخستین بار در سال 2018 پرواز کرد، تقریباً 26 روز در آسمان ماند! امروز آخرین آزمایش‌های پروازی این پرنده خورشیدی به منظور آزمایش ظرفیت ذخیره‌سازی انرژی پهپاد، طول عمر باتری و کارایی پنل خورشیدی در نظر گرفته شده است.

امروز Zephyr S هواپیمایی با انرژی خورشیدی بیش از 17 روز است که بدون توقف پرواز می‌کند و به گونه‌ای طراحی شده بود که ماه‌ها در یک زمان در لایه استراتوسفر باقی بماند.

ایرباس سال گذشته اعلام کرده بود که Zephyr S با توانایی خود برای ماندن در استراتوسفر برای ماه‌ها در یک زمان، قابلیت‌های جدیدی را برای مشتریان تجاری و نظامی به ارمغان می‌آورد؛ از جمله کاربردهای آن می‌توان به نظارت بر گسترش آتش‌سوزی‌های جنگلی یا مسائل مربوط به نشت نفت اشاره کرد.

Zephyr S از ترکیب یک طول بال 82 فوتی (25 متری) و یک بدنه کوچک تشکیل شده است تا در پرواز در ارتفاع بالا تا حد امکان کارآمد باشد. وزن آن نسبتاً ناچیز و 165 پوند است، به این معنی که به اندازه کافی سبک است ضمن آنکه این هواپیما می‌تواند به ارتفاع 76100 پا (23200 متر) برسد.

هواپیمای مبتنی بر انرژی خورشیدی ایرباس، رکورد طولانی‌ترین پرواز بدون توقف را در سال 2018 شکسته بود؛ هواپیمای زِفیراس ( Zephyr S ) در 11 جولای (20 تیرماه) از باند فرودگاهی در آریزونا برخاست و به مدت 25 روز و 23 ساعت و 57 دقیقه به پرواز ادامه داد.

Zephyr S به پنل‌های خورشیدی مجهز شده که انرژی مورد نیاز برای چرخش دو موتور آن را فراهم می‌کنند؛ در شب‌ها نیز از انرژی ذخیره شده در باتری‌ها استفاده می‌شود. به این ترتیب این هواپیمای بدون سرنشین برای پرواز تنها به نور خورشید وابسته است.

منبع: خبرگزاری تسنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *