مقالات عمومی

افزایش مصرف برق، نیروگاه های برق آبی را وارد مدار می کند

نیروگاه های برق آبی

به گزارش برق نیوز، “مصطفی رجبی‌مشهدی” بیان کرد: در بخش عمده‌ای از کشور، افزایش دما شرایط سختی را برای تامین برق رقم خواهد زد که امیدواریم مثل دو هفته گذشته با کمک و همکاری مردم شرایط تامین برق را به خوبی پیش ببریم.

وی با بیان اینکه در هفته گذشته دما نسبت به متوسط ۱۰ سال گذشته افزایش پیدا کرده است، افزود: با توجه به اینکه دمای حداقل تغییر می‌کند و باعث روشن شدن کولر در صبح‌ها و افزایش مصرف می‌شود نیازمند مدیریت مصرف از سوی مشترکان در این زمینه هستیم.

سخنگوی صنعت برق تصریح کرد: به‌جز نوار شمالی و بخشی از شمال غرب کشور، افزایش دمای قابل ملاحظه‌ای از روز دوشنبه هفته جاری به مدت یک هفته خواهیم داشت.

رجبی‌مشهدی ادامه داد: متوسط دما از امروز که حداکثر ۳۸ درجه است تا پنج‌شنبه به ۴۱.۲ درجه می‌رسد که پیش‌بینی می‌شود میزان تقاضای انر‌ژی نیز از ۶۶ هزار و ۵۰۰ مگاوات به ۶۸ هزار مگاوات برسد.

وی با بیان اینکه صنعت برق یک الی دو هفته سخت را پیش‌رو دارد، اضافه کرد: از ۱۵ تیرماه انتظار داریم دما کاهش یابد و به ۴۱ درجه برسد.

سخنگوی صنعت برق گفت: به جز امروز، بیشترین پیک مصرف با ۶۳ هزار و ۸۲۵ مگاوات مربوط به هفته قبل است که نسبت به سال گذشته رشد ۵.۲۳ درصدی را نشان می‌دهد.

رجبی‌مشهدی اظهار کرد: به لحاظ پیک تقاضا به‌جز مازندارن، گیلان، آذربایجان که زمان اوج پیک تقاضای آن‌ها نرسیده، غالب مناطق پیک هفته را پشت سر گذاشته‌اند که درصد رشد بسیار بالایی بوده است.

وی با اشاره به اینکه افزایش دمای هوا باعث افزایش مصرف شده و ما در سه استان خوزستان کرمان و یزد شاهد این افزایش مصرف بوده‌ایم، بیان کرد: خوزستان با افزایش ۱۹ درصد، کرمان ۱۳ و یزد ۱۶ درصد سه استانی هستند که بیشترین میزان مصرف را داشته‌اند.

سخنگوی صنعت برق تصریح کرد: در بخش مصرف انرژی هم سه استان کرمان، یزد و خوزستان بیشترین میزان را داشته‌اند به طوری که در یزد این میزان به ۱۲ درصد رسید.

رجبی‌مشهدی با اشاره به اینکه ۳ استان کرمان، هرمزگان و خوزستان دمای سال ۱۴۰۰ را پشت سر گذاشته‌اند، اشاره کرد: هم اکنون وارد فاز گرمای طاقت‌فرسا شده‌ایم به طوری که استان کرمان افزایش دمای بیش از حد را تجربه کرده است.

وی افزود: در استان‌هایی که انرژی مصرفی آن‌ها در ساعات اعلامی بیشتر شده مجبور به استفاده از نیروگاه‌های برق‌آبی هستیم.

سخنگوی صنعت برق تاکید کرد: در استان‌های صنعتی که از ساعت ۱۴ یا ۱۶ به بعد اقدام به بارگیری می‌کنند باید دقت کرده و تذکرات لازم را بدهیم چرا که در صورت عدم رعایت آنها، مجبور به استفاده از نیروگاه‌های برق‌آبی هستیم.

مدیرعامل شرکت مدیریت برق ایران با بیان اینکه تفاوت این هفته با هفته بعد در مصرف برق آن است که علاوه بر استفاده از نیرو‌های برق‌آبی ممکن است توان لازم برای برای پاسخ‌گویی را هم نداشته باشیم، افزود: این بی‌نظمی در مصرف برق ممکن است منجر به محدودیت شود.

رجبی‌مشهدی گفت: باید تمامی برنامه‌های مدیریت مصرف برق به صورت کامل رعایت شود و در صورتی که این برنامه‌ها دقیق اجرا شود این هفته و در هفته آینده هم ۸۰۰ مگاوات افزایش برنامه‌های مدیریت مصرف خواهیم داشت.

منبع: وب سایت برق نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *